עיצוב בית מודרני
7 באוגוסט 2019
רוצים לברוח לבית מלון, לכו לחדר!
5 בספטמבר 2021

תאורה היא מרכיב חיוני בתמהיל עיצוב הפנים הכללי של הבית.
כדי שתהיה מוצלחת, על תאורת הבית לענות על צרכים, רצונות וגם אילוצים.
ובהתאם לכך כשמתכננים אותה יש להתחשב בפרמטרים שונים, טכניים ואסתטיים.

להלן 10 טיפים חיוניים לתכנון תאורה מוצלחת:

1. תכנון ועיצוב מדוייק


צעד מכריע בתכנון ועיצוב מושלם של התאורה הוא לימוד הפריסה החשמלית של מקורות האור בחלל המגורים הרלבנטי. מומלץ לכתוב את רשימת הצרכים המדויקת בכלל חלל.
תכנון התאורה הוא חלק אינטגרלי מעבודת תכנון עיצוב הפנים. הוא לא דבר שנעשה ברגע האחרון אלא משתלב עם יתר הצרכים העיצוביים. מומלץ להשתחרר ממוסכמות קיימות כמו מיקומם של שקעים או גופי תאורה ולנסות לחשוב בצורה נקודתית ומותאמת אישית.
תאורה נכונה יכולה לתחום שטחים, להבליט אלמנטים עיצוביים ובעיקר לתת מענה פונקציונאלי.

2. תאורה יוצרת אווירה


מומלץ לתכנן מראש את אווירת התאורה המבוקשת לכל חלל ובהתאמה לתכנית העיצוב של כל חלל. יש שוני בסוגי התאורה הנדרשים לפונקציות השונות של חללי המגורים. חשיבה מדוקדקת על אווירת התאורה, שתרצו לייצר בכל חדר, תסייע בידיכם להגדיר את סוג התאורה הנדרש: תקורה, עקיפה, דקורטיבית...וגם את עוצמת האור וסוג התאורה להתקנה. אם אינכם אוהבים אווירת דיזיין למשל, הימנעו מהתקנת ספוטים בתקרה. אם אתם אוהבים תאורה עקיפה, חשבו על התקנת שקעים לחיבור מנורות שולחן. זכרו שתאורה נוחה היא שילוב מתוחכם שבין תאורת אווירה ותאורה פונקציונלית.

3. גופי תאורה נבחרים במחשבה תחילה


כאמור לכל חלל דרישות תאורה משלו ולפעמים הן יכולות להיות שונות ומגוונות. תאורת הלילה בסמוך למיטה דורשת מחשבה תחילה בכל הקשור להרגלי הקריאה של המשתמש, הגובה הרצוי למיקומה וכד'. חדרים מסוימים, כמו הסלון, המטבח או חדר השינה, דורשים יותר מסוג תאורה אחד, ולכן יותר ממקור אור אחד. מומלץ לשקול להגדיל את מספר גופי התאורה כדי למקסם את פוטנציאל הנראות של חללי המגורים השונים, מומלץ לההדגיש באור אזורים אסטרטגיים בבית ואלו ייצרו את האווירה הנדרשת, בהתאם לצורך.

4. תעוזה ומקוריות זה שם המשחק


התנתקו מהחשיבה הקונפורמיסטית והעזו ליצור שילובים מפתיעים. השתמשו במנורות כפריטים דקורטיביים רבי עוצמה במיקומים שאינם שגרתיים: גופי תאורה תלויים שאינם ממורכזים, קבוצת גופי תאורה תלויים קרובים זה לזה, תאורה משולבת ברצפה ועוד, אלמנטים רבים שמיצרים אווירה עיצובית מקורית. דמיינו את האווירה שאתם רוצים לייצר בחלל המגורים שלכם זה יקבע את סוג התאורה הרצויה, מנורה תלויה לתאורה ישירה, מנורות קיר לתאורה עקיפה. נוכחות של דימרים לשחק באווירה, תאורה חכמה לשליטה באווירה.

5. התאימו את התאורה לגודל החדר


צמידות גופי התאורה ומיקומם בחלל הם חלק חשוב בעבודת עיצוב התאורה. בחלל קטן, למשל, יש להימנע מאורות קיר: עדיף להשאיר את הקיר נקי לפתרונות אחסון. במקום שבו קיימת תקרה נמוכה עדיף להימנע מנברשות. דמיינו את מיקום הרהיטים שלכם בחלל המדובר, זה יעזור לכם להבין טוב יותר מיקומים של גופי תאורה, כבלים ושקעים.

6. הכפילו את מקורות האור בכל חלל


תכננו מספר נקודות אור בכל חדר והוסיפו "תוספות" כגון דימרים, זרקורים או מנורות מתכווננות. ככל שיש יותר נקודות אור, כך תוכלו להתאים את התאורה לצרכיכם ולשחק באור. תכננו מספר מעגלים: בחדר הרחצה למשל אפשר לתכנן תאורת פונקציונלית, תאורה דקורטיבית וגם תאורת זן, כדי להפוך את החדר לאזור רגיעה. התקינו דימרים בחדרים שונים על מנת לשלוט בעוצמת האור ולייצר אווירה בהתאם לצורך. כך, חדר האוכל שלכם יכול לקבל אווירה רומנטית על יד עמעום אורות או אוירה חגיגית וססגונית עם אורות בוהקים למפגשים משפחתיים או בין חברים.

7. ביחרו נכון את צבע האור


חשוב לבחור את צבע האור במהלך בחירת גופי התאורה, תוך מחשבה על התוצאה הרצויה: תאורה צהובה מדי אינה מספקת בחדר האמבטיה, לעומת זאת, תאורה לבנה מדי בסלון יכולה להיות מקפיאה... תקפידו גם לאחד את צבע האור בחלל אחד כך שלא יהיו לכם צבעים שונים במנורות שונות. במיוחד אם יש בחלל מנורות שלא מוחלפות.

8. ביחרו נכון את גופי התאורה


כשבוחרים גוף תאורה יש לחשוב היטב על מאפייניו השונים: צורה, חומר (זכוכית, בד או מתכת), סוג האור ועוד. לכל אלו תהיה השפעה על פיזור האור (הוא יהיה שונה במקרה זכוכית או של מתכת).
זכרו כי תאורה נכונה נותנת את הטון לעיצוב הכללי. גוף התאורה הנבחר חיוני לסוג האור שהוא מפזר (תאורה מזדמנת, כללית, ישירה או מעורבת) והן לסגנון הדקורטיבי שהוא משדר. גופי תאורה הם פריטים חשובים בתהליך עיצוב הפנים. הם מוסיפים אופי לחלל המעוצב. גופי תאורה כשלעצמם יכולים להעניק לחלל המעוצב גוונים שונים מאוד. דמיינו חדר קלאסי למדי, הוסיפו תאורת לדים, מנורת רצפה מעוצבת, נברשת עכשווית וכמה מנורות מינימליסטיות המנגנות על קווים חדים וחומרי גלם לא מעובדים וכך מתקבל מראה מודרני מבלי אפילו לשנות את כל הרהיטים.

9. האסתטיקה של התאורה


אל תזלזלו בתאורה דקורטיבית, כזו שנועדה להדגיש אלמנטים שונים בחלל. מעבר לצרכים הפונקציונאליים, תאורה דקורטיבית מבליטה את הקווים העיצוביים של החלל ושל חפצים יפים שבו. זו תאורה מעצימה. היא מווסתת נפחים ויוצרת משחק אור מדהים על ידי הדגשת אזורים מוצלים. בעלי הברית של תאורה מסוג זה הם הזרקורים המתכווננים, גופי התאורה המוסתרים בתקרות מזויפות, מנורות רצפה מציפות אור ועוד. התאורה האידיאלית להדגשת פריטים בחלל היא תאורה דקורטיבית מתכווננת עם שטף אור מרוכז ומכוון: הניגודיות שבין אזורי האור והצל ממקדת את תשומת הלב באובייקט המואר.

10. אלוהים נמצא בפרטים הקטנים


תכנון תאורה לבית הוא גם עניין של דאגה לפרטים ולו הקטנים ביותר, כמו למשל שילוב של גלאי תאורה במסדרון חשוך או בגינת החצר, כך שהאורות נדלקים ברגע שמישהו נמצא שם. אם אינכם אוהבים את האור בחדר, נסו להחליף את הנורה במקום להחליף את גוף התאורה. יכול להיות שהתאורה חמה מידי או קרה מידי ולא כל כך משתלבת עם אופי החלל. לסיום, אל תהססו להוסיף כמה נרות אווירה שיתנו את הטאץ' הסופי לאווירה הרצויה.

Comments are closed.