עיצוב פנים אקלקטי
1 באוגוסט 2019
10 טיפים לעיצוב התאורה
17 בדצמבר 2020

בית מודרניסטי נמצא כיום חזק בטרנד, ומתאפיין בקווים נקיים, מראה גאומטרי ברור, יחד עם תכנון ועיצוב המשלב פתרונות אחסון חכמים בבית כולו. מהם המאפיינים הנוספים ומה לגבי התאורה?

מהי ההגדרה של בית מודרני?

ההתייחסות למושג בית מודרני יכולה להיות מוצגת באופנים שונים. מצד אחד, מדובר על סגנון בנייה מודרני, ששם דגש על חלל מרווח ואוורירי המאופיין בחללים ענקיים, וחלונות גדולים המשלבים את החוץ עם הפנים. בנוסף, בתים מודרניים מושפעים מאווירת ההייטק – קווים נקיים, מינימליסטיים עם אחידות עיצובית ברורה המשדרים יוקרה ותחכום. שילוב אלמנטים של בית חכם נחשבים היום לסטנדרט, ומשלבים טכנולוגיות מתקדמות, כמו הפעלה אוטומטית של תריסים, תאורה, מנעולים חכמים לבית ועוד.  

 

מאפיינים מרכזיים של בית מודרני

בתים מודרניסטים יוצרים תחושת מרחב, גודל ואווריריות בכל חללי הבית השונים: במטבח, בסלון, ובחדרי הבית השונים. בבתים מודרניים נוטים לעבוד עם חללים פתוחים ולהימנע כמה שיותר ממחיצות וקירות על מנת ליצור זרימה ואחידות בחלל עצמו. ולכן יש צורך אדיר לנצל את המרחב בצורה חכמה, שבה יש לכל פריט בבית מקום. דבר זה דורש תכנון מוקפד וחכם של החלל על מנת שלא ייווצר כאוס בבית באופן קבוע. בדרך כלל מנצלים את הקירות שישמשו לאחסון, יוצרים נישות בקיר עצמו לאחסון של פריטים כמו ספרים, או טלוויזיות. מעבר לכך, ניתן למנות מאפיינים בולטים נוספים:

 

  • מינימליזם – מתבטא בחללים גדולים, נושמים ומאווררים, יחד עם ריהוט מינימליסטי ומרחף (כמו לדוגמה ארונות צפים).
  • מראה גאומטרי וישר – משלב קווים נקיים ופונקציונליים, ויוצר תחושת אחידות במרחב.
  • פלטת צבעים מוגבלת ומוגדרת מראש – שילוב של צבעים בהירים, לבנים, ואפורים.
  • שילוב של חומרים שונים – כמו עץ, מתכת, בריקים (אבנים) ועוד.

 

צבעוניות בבית מודרני

בבתים מודרניסטים יש לצבעים הלבנים והאפורים אמנם מקום במרכז הבמה של הבית, והם הדומיננטיים ביותר. אך עם זאת, נוטים לשבור את הצבעוניות האחידה הזו בעזרת שילוב של צבע אחד בולט וחזק, כמו אדום או צהוב, שייצור ניגודיות חזקה בין הצבעים. השימוש בצבעים ייווצר בדרך כלל עם רהיטים צבעוניים כמו ספה, או ארונות מטבח, או באמצעות צביעת אחד הקירות בבית.

 

דגש חזק על תאורה

בשנים האחרונות יש הקפדה מאוד חזקה בכל מה שקשור לשילוב של תאורה. בבתים מודרניסטים משלבים בדרך כלל חלונות גדולים שמכניסים זרימת אור טבעי לחלל הבית ומגדילים אותו באופן אוטומטי. מעבר לכך, יש הקפדה על שילוב של תאורה נקייה, פשוטה ומשתלבת, עם שימוש בפרופילים שקועים, ספוטים ופנלים בגדלים שונים היוצרים אור רך וגורמים לתחושת חמימות בבית.

Comments are closed.